Oficjalny portal internetowy Gminy Pietrowice Wielkie
Menu
Galerie
14.08.2020 r. | piątek
Senior +Zobacz wszystkie
Aktualności | 30.07.2020 r. | czwartek

Uwaga!!! Oszuści działający na wnuczka znów aktywni w Naszej Gminie.

 Uwaga!!! Oszuści działający na wnuczka znów aktywni w Naszej Gminie.

Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy też w ramach rzekomych akcji Policji zwalczających „oszustów bankowych”, znów są aktywni w Naszej Gminie. Przypominamy i ostrzegamy mieszkańców przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić.

 

Przestępcy najczęściej stosują dwie metody: „na wnuczka” i „na policjanta”, jednakże ostatnio pojawiła się nowa metoda „na koronawirusa”.

W metodzie na wnuczka oszust podaje się za krewnego, który spowodował wypadek, pilnie potrzebuje pieniędzy i prosi o pomoc. Najczęściej sam nie może odebrać pieniędzy i informuje, że pieniądze odbierze zaufana osoba.

Z kolei metoda "na policjanta" polega na tym, że osoba dzwoniąca informuje, że właśnie namierzono oszusta lub nieuczciwego pracownika banku, w którym rozmówca posiada oszczędności, czy np. obcą osobę próbującą wyłudzić kredyt na fałszywy dowód osobisty właściciela. Oszust informuje rozmówcę, że jego pieniądze są zagrożone i w celu ich ochrony powinien je jak najszbciej wypłacić z banku i przekazać wskazanej osobie.

Ostatnia z metod polega na tym, że rzekomy "wnuczek" ma koronawirusa i potrzebuje pieniędzy na leczenie.
Pojawiły się również sygnały, o sanitariuszach czy pracownikach sanepidu, którzy proponują odpłatne badania w kierunku koronawirusa, czy szczepionki mające chronić przed chorobą. Kolejnym sposobem oszustów na wzbogacenie się, są próby sprzedaży cudownych leków czy ziół zwalczających koronawirusa.

wnuk

Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od ludzi pieniędzy! Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe!

Apelujemy, aby przypominać naszym rodzicom i dziadkom o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

 

 

opracował: ania
zamknij [x]
Portal www.pietrowicewielkie.pl wykorzystuje pliki cookies, czyli tzw "ciasteczka". W przypadku braku akceptacji korzystania z plików cookies prosimy o opuszczenie strony.